1994: відмінності між версіями
Перейти до навігації
Перейти до пошуку
[неперевірена версія] | [перевірена версія] |
Вилучено вміст Додано вміст
м Згруповано однакові примітки |
|||
(Не показані 48 проміжних версій 22 користувачів) | |||
Рядок 4: | Рядок 4: | ||
== Події == |
== Події == |
||
* [[1 січня]] — [[Греція]] розпочала [[Головування в Раді Європейського Союзу|головування в Раді ЄС]]<ref name=":0">{{Cite web|url=https://penguincompaniontoeu.com/presidencies-of-eu-council-of-ministers-since-1958/|title=Presidencies of EU Council of Ministers since 1958|website=The Penguin Companion to European Union|language=en-GB|access-date=2024-03-18}}</ref>. |
|||
* Лютий 1994 рік– перемога 16-річної української фігуристки [[Баюл Оксана Сергіївна|Оксани Баюл]] на зимових Олімпійських іграх. |
|||
* березень — [[Парламентські вибори в Італії 1994]]. Перемога новостворених партій «[[Вперед, Італіє]]», «[[Ліга Півночі]]», «[[Національний альянс (Італія)|Національний альянс]]». |
* березень — [[Парламентські вибори в Італії 1994]]. Перемога новостворених партій «[[Вперед, Італіє]]», «[[Ліга Півночі]]», «[[Національний альянс (Італія)|Національний альянс]]». |
||
* [[15 березня]] — прийняття [[Конституція Республіки Білорусь|Конституції Республіки Білорусь]]; |
|||
* [[15 березня]]. |
|||
* [[5 травня]] — [[Вірменія]], [[Азербайджан]] і невизнана [[Нагірно-Карабаська Республіка]] підписали Бішкекський протокол, одним із пунктів якого було перемир'я між сторонами [[Перша карабаська війна|карабаської війни]]. |
|||
** відбулося одруження [[Пугачова Алла Борисівна|Алли Пугачової]] і [[Кіркоров Філіп Бедросович|Філіпа Кіркорова]]; |
|||
** прийнята [[Конституція Республіки Білорусь]]; |
|||
* [[5 травня]] — [[Вірменія]], [[Азербайджан]] і невизнана [[Нагірно-Карабаська Республіка]] підписали Бішкекський протокол, одним із пунктів якого було перемир'я між сторонами [[карабаська війна|карабаської війни]]. |
|||
* [[6 травня]] — урочисто відкрито [[Євротунель]]. |
* [[6 травня]] — урочисто відкрито [[Євротунель]]. |
||
* [[1 липня]] — [[Німеччина]] розпочала [[Головування в Раді Європейського Союзу|головування в Раді ЄС]]<ref name=":0"/>. |
|||
* [[10 липня]] — [[Косаківський Леонід Григорович|Леонід Косаківський]] на перших в історії міста прямих загальних виборах обраний мером [[Київ|Києва]]. |
* [[10 липня]] — [[Косаківський Леонід Григорович|Леонід Косаківський]] на перших в історії міста прямих загальних виборах обраний мером [[Київ|Києва]]. |
||
* [[21 липня]] — вступ на посаду міністра внутрішніх справ України [[Радченко Володимир Іванович|Радченка Володимира Івановича]]. |
* [[21 липня]] — вступ на посаду міністра внутрішніх справ України [[Радченко Володимир Іванович|Радченка Володимира Івановича]]. |
||
* [[26 жовтня]] — [[Йорданія]] та [[Ізраїль]] підписали мирний договір, завершивши 46-річний конфлікт. |
* [[26 жовтня]] — [[Йорданія]] та [[Ізраїль]] підписали мирний договір, завершивши 46-річний конфлікт. |
||
* [[5 грудня]] — підписання [[Будапештський меморандум|Будапештського меморандуму]] про без'ядерний статус України. |
|||
* [[12 грудня]] — початок першої чеченської війни в Росії. |
* [[12 грудня]] — початок першої чеченської війни в Росії. |
||
* Вийшла друком 13-та редакція американського підручника з [[Внутрішні захворювання|внутрішніх хвороб]] [[Основи внутрішньої медицини за Т. Гарісоном]]. |
* Вийшла друком 13-та редакція американського підручника з [[Внутрішні захворювання|внутрішніх хвороб]] [[Основи внутрішньої медицини за Т. Гарісоном]]. |
||
Рядок 20: | Рядок 22: | ||
== Народились == |
== Народились == |
||
''Див. також:'' [[:Категорія:Народились 1994]] |
''Див. також:'' [[:Категорія:Народились 1994]] |
||
* [[1 лютого]] — [[Гаррі Стайлс]], британський співак та композитор відомий як учасник гурту [[One Direction]]. |
|||
* [[31 травня]] — [[Бущан Георгій Миколайович|Георгій Бущан]], український футболіст, воротар [[Динамо (Київ)|київського «Динамо»]]. |
|||
* [[5 лютого]] — [[Тимошенко Антон Юрійович|Антон Тимошенко]], український стендап-комік, радіоведучий. |
|||
* [[6 лютого]] — [[Чарлі Гітон]], англійський актор і музикант. |
|||
* [[21 лютого]] — [[Skofka]], український реп-виконавець. |
|||
* [[23 лютого]] — [[Дакота Феннінг]], американська акторка. |
|||
* [[1 березня]] — [[Джастін Бібер]], канадський попспівак, автор пісень і актор. |
|||
* [[13 березня]] — [[Петряк Іван Євгенович|Іван Петряк]], український футболіст, півзахисник донецького [[Шахтар (Донецьк)|«Шахтаря»]]. |
|||
* [[14 березня]] — [[Енсел Елгорт]], американський актор, музикант, DJ. |
|||
* [[12 квітня]] — [[Сірша Ронан]], ірландська і американська акторка. |
|||
* [[9 травня]] — [[Хльобас Дмитро Вікторович|Дмитро Хльобас]], український футболіст. |
|||
* [[14 травня]] — [[Маркос Аоас Корреа]], бразильський [[футболіст]]. |
|||
* [[16 травня]] — [[Псюк Олег Романович|Олег Псюк]], український репер, засновник і фронтмен гурту «[[Kalush]]». |
|||
* [[31 травня]] — [[Бущан Георгій Миколайович|Георгій Бущан]], український футболіст, воротар [[Динамо (Київ)|«Динамо»]] та збірної України. |
|||
* [[5 червня]] — [[Анна Неплях]], українська модель. |
|||
* [[18 червня]] — [[Вікторія Апанасенко]], українська модель. |
|||
* [[25 червня]] — [[Андрієвський Олександр Петрович|Олександр Андрієвський]], український футболіст, півзахисник київського [[Динамо (Київ)|«Динамо»]]. |
|||
* [[4 липня]] — [[Ассоль (співачка)|Ассоль]], українська співачка. |
* [[4 липня]] — [[Ассоль (співачка)|Ассоль]], українська співачка. |
||
* [[5 липня]] — [[Гаркуша Діана Русланівна|Діана Гаркуша]], українська модель. |
|||
* [[18 серпня]] — [[Меделін Петш]], [[США|американська]] акторка |
|||
* [[31 серпня]] — [[Бакланов Григорій Ігорович|Григорій Бакланов]], український актор театру та кіно. |
|||
* [[1 вересня]] — [[Зевіна Дарина Юріївна|Дарина Зевіна]], українська плавчиня. |
|||
* [[8 вересня]] — [[Бруну Фернандеш]], португальський [[футболіст]] |
|||
* [[12 вересня]] — [[Світоліна Еліна Михайлівна|Еліна Світоліна]], українська тенісистка, бронзова призерка Олімпійських ігор 2020. |
|||
* [[18 вересня]] — [[Тишкевич Катерина Ігорівна|Катерина Тишкевич]], українська акторка. |
|||
* [[27 вересня]] — [[Сваток Олександр Сергійович|Олександр Сваток]], український футболіст, центральний захисник [[Дніпро-1 (спортивний клуб)|«Дніпра-1»]] та збірної України. |
|||
* [[22 жовтня]] — [[Кошмал Ганна Сергіївна|Анна Кошмал]], українська акторка. |
|||
* [[10 листопада]] — [[Журавок Юлія Миколаївна|Юлія Журавок]], українська біатлоністка. |
|||
* [[14 листопада]] — [[Хасаншін Андріана|Андріана Хасаншін]], українська модель татарського походження. |
|||
== Померли == |
== Померли == |
||
''Дивись також:'' [[:Категорія:Померли 1994]] |
''Дивись також:'' [[:Категорія:Померли 1994]] |
||
* [[5 січня]] — [[Вескляров Петро Юхимович]], український [[актор]] і телеведучий більш відомий як "Дід Панас" |
|||
* [[8 січня]] — [[Белза Ігор Федорович]], історик культури, [[музикознавець]], [[композитор]], [[педагог]] (* [[1904]]). |
* [[8 січня]] — [[Белза Ігор Федорович]], історик культури, [[музикознавець]], [[композитор]], [[педагог]] (* [[1904]]). |
||
* [[7 лютого]] — [[Лютославський Вітольд]], польський композитор |
|||
* [[9 лютого]] — [[Говард Мартин Темін]], американський вірусолог, лауреат [[Нобелівська премія з фізіології та медицини|Нобелівської премії з фізіології і медицини]] [[1975]] року |
* [[9 лютого]] — [[Говард Мартин Темін]], американський вірусолог, лауреат [[Нобелівська премія з фізіології та медицини|Нобелівської премії з фізіології і медицини]] [[1975]] року |
||
* [[9 березня]] — [[Буковскі Чарльз]], американський письменник (*[[1920]]). |
|||
* [[28 березня]] — [[Йонеско Ежен]], французький [[драматург]] румунського походження (* [[1909]]). |
* [[28 березня]] — [[Йонеско Ежен]], французький [[драматург]] румунського походження (* [[1909]]). |
||
* [[5 квітня]] — [[Кобейн Курт Дональд]], американський рок-[[музикант]] (''«[[Nirvana]]»''; (* [[1967]]). |
* [[5 квітня]] — [[Кобейн Курт Дональд]], американський рок-[[музикант]] (''«[[Nirvana]]»''; (* [[1967]]). |
||
* [[ |
* [[6 квітня]] — [[Габ'ярімана Жувеналь]], президент Руанди |
||
* [[22 квітня]] — [[Річард Ніксон]], [[Список президентів США|37-й]] [[президент США]], [[Список віцепрезидентів США|36-й]] [[віцепрезидент США]]. |
|||
* [[1 травня]] — [[Сенна да Сілва Айртон]], [[Бразилія|бразильський]] автогонщик, триразовий чемпіон світу з автоперегонів у класі [[Формула-1]] |
|||
* [[18 травня]] — [[Бобир Андрій Матвійович]], український музикант |
|||
* [[16 червня]] — [[Сабадиш Петро Євлампійович]], український пейзажист, [[заслужений художник УРСР]] (* [[1909]]). |
* [[16 червня]] — [[Сабадиш Петро Євлампійович]], український пейзажист, [[заслужений художник УРСР]] (* [[1909]]). |
||
* [[17 червня]] — [[Аржанов Фелікс Григорович]], російський організатор нафтогазового виробництва (* [[1927]]). |
* [[17 червня]] — [[Аржанов Фелікс Григорович]], російський організатор нафтогазового виробництва (* [[1927]]). |
||
* [[8 липня]] — [[Крістіан Жак]], французький кінорежисер |
|||
* [[2 серпня]] — [[Люсіль Спенн]], американська співачка. |
|||
* [[2 серпня]] — [[Люсіль Спенн]], американська співачка |
|||
* [[19 серпня]] — [[Лайнус Полінг]], [[Американці США|американський]] [[Квантова хімія|квантовий хімік]] і [[Біохімія|біохімік]], двократний лауреат Нобелівської премії |
|||
* [[14 вересня]] — [[Кладочний Йосиф|Йосиф Кладочний]], [[Українська греко-католицька церква|український греко-католицький священик]], близький друг [[Шептицький Андрій|Андрея Шептицького]] |
* [[14 вересня]] — [[Кладочний Йосиф|Йосиф Кладочний]], [[Українська греко-католицька церква|український греко-католицький священик]], близький друг [[Шептицький Андрій|Андрея Шептицького]] |
||
* [[1 листопада]] — [[Цітовський Юхим Григорович]], учасник Другої світової війни. |
* [[1 листопада]] — [[Цітовський Юхим Григорович]], учасник Другої світової війни. |
||
* [[ |
* [[7 листопада]] — [[Будницька Єва Матвіївна|Єва Будницька]], українська поетесса |
||
* [[11 листопада]] — [[Дікур Іван]], канадський політичний діяч |
|||
* [[Бобир Андрій Матвійович]] |
|||
* [[15 грудня]] — [[Кочур Григорій Порфирович]], український [[перекладач]], [[поет]], [[літературознавець]], [[громадський діяч]], [[Шістдесятники|шістдесятник]] |
|||
* [[Бондарчук Сергій Федорович]] |
|||
* |
|||
* [[Будницька Єва Матвіївна]] |
|||
* [[Буковскі Чарльз]], американський письменник (*[[1920]]). |
|||
* [[Булгакова Майя Григорівна]] |
|||
* [[Вескляров Петро Юхимович]] |
|||
* [[Габ'ярімана Жувеналь]] |
|||
* [[Гриньох Іван Михайлович]] |
* [[Гриньох Іван Михайлович]] |
||
* [[Давидов Олександр Сергійович]] |
|||
* [[Давидофф Зіно]] |
* [[Давидофф Зіно]] |
||
* [[Довженко Ольга Анатоліївна]] |
* [[Довженко Ольга Анатоліївна|Ольга Довженко]] |
||
* [[Зерова Марія Яківна|Марія Зерова]] |
|||
* [[Долматовський Євген Аронович]] |
|||
* [[Зерова Марія Яківна]] |
|||
* [[Івашко Володимир Антонович]] |
* [[Івашко Володимир Антонович]] |
||
* [[Йосипишин Петро]] |
* [[Йосипишин Петро]] |
||
* [[Кочур Григорій Порфирович]] |
|||
* [[Крістіан Жак]] |
|||
* [[Кудрицький Микола Іванович]] |
* [[Кудрицький Микола Іванович]] |
||
* [[Купер Роман Петрович]] |
* [[Купер Роман Петрович]] |
||
* [[Лаврухін Микола Васильович]] |
* [[Лаврухін Микола Васильович]] |
||
* [[Лайнус Полінг]] |
|||
* [[Лисенко Юрій Семенович]] |
* [[Лисенко Юрій Семенович]] |
||
* [[Ліндсі Андерсон]] |
* [[Ліндсі Андерсон]] |
||
* [[Лютославський Вітольд]] |
|||
* [[Михайлюк Олексій Григорович]] |
* [[Михайлюк Олексій Григорович]] |
||
* [[Николин Богдан Іванович]] |
* [[Николин Богдан Іванович]] |
||
* [[Ніксон Річард]] |
|||
* [[Нілссон Харрі]] |
* [[Нілссон Харрі]] |
||
* [[Паїсій Святогорець]] |
* [[Паїсій Святогорець]] |
||
* [[Пламеницька Євгенія Михайлівна]] |
* [[Пламеницька Євгенія Михайлівна|Євгенія Пламеницька]] — українська архітекторка-реставраторка |
||
* [[Сенна да Сілва Айртон]] |
|||
* [[Смідович Вікентій Гнатович]] |
|||
* [[Сова Андрій Корнійович]] |
* [[Сова Андрій Корнійович]] |
||
* [[Стебельський Богдан]] |
* [[Стебельський Богдан]] |
||
Рядок 73: | Рядок 96: | ||
* [[Томенко Григорій Олексійович]] |
* [[Томенко Григорій Олексійович]] |
||
* [[Федорченко Адольф Михайлович]] |
* [[Федорченко Адольф Михайлович]] |
||
* [[Шафрановський Іларіон Іларіонович]] |
|||
* [[Шелепін Олександр Миколайович]] |
|||
* [[Щербатенко Юрій Володимирович]] |
* [[Щербатенко Юрій Володимирович]] |
||
* [[Юрковський Віталій Станіславович]] |
* [[Юрковський Віталій Станіславович]] |
||
* [[Янчук Едуард Олександрович]] |
* [[Янчук Едуард Олександрович]] |
||
* |
|||
== [[Нобелівська премія]] == |
== [[Нобелівська премія]] == |
||
* '''[[Нобелівська премія з фізики|з фізики]]''': [[Бертрам Брокхауз]] |
* '''[[Нобелівська премія з фізики|з фізики]]''': [[Бертрам Брокхауз]] — «За створення [[Нейтронна спектроскопія|нейтронної спектроскопії»]]; [[Шалл Кліффорд]] — «За створення методу [[Дифракція нейтронів|нейтронної дифракції»]]. |
||
* '''[[Нобелівська премія з хімії|з хімії]]''': [[Джордж Ола]] |
* '''[[Нобелівська премія з хімії|з хімії]]''': [[Джордж Ола]] — «За внесок в хімію [[Карбокатіон|карбокатіонів»]] |
||
* '''[[Нобелівська премія з медицини та фізіології|з медицини та фізіології]]''': [[Альфред Гілман]] |
* '''[[Нобелівська премія з медицини та фізіології|з медицини та фізіології]]''': [[Альфред Гілман]] та [[Мартін Родбелл]] — «За відкриття [[G-білки|G-білків]] та ролі цих білків у [[Сигнальна трансдукція|передачі сигналу]] в клітині» |
||
* '''[[Нобелівська премія з економіки|з економіки]]''': [[Джон Харсані]] |
* '''[[Нобелівська премія з економіки|з економіки]]''': [[Джон Харсані]], [[Джон Форбс Неш]] та [[Райнхард Зелтен]] — «За аналіз [[Рівновага (економіка)|рівноваги]] в теорії [[Некооперативна гра|некооперативних ігор»]] |
||
* '''[[Нобелівська премія з літератури|з літератури]]''': [[Ое Кендзабуро]] |
* '''[[Нобелівська премія з літератури|з літератури]]''': [[Ое Кендзабуро]] |
||
* '''[[Нобелівська премія миру]]''': [[Ясір Арафат]] |
* '''[[Нобелівська премія миру]]''': [[Ясір Арафат]], [[Шимон Перес]] та [[Іцхак Рабін]] — «За зусилля з досягнення миру на Близькому Сході» |
||
== [[Державна премія України в галузі науки і техніки]] 1994 == |
== [[Державна премія України в галузі науки і техніки]] 1994 == |
||
Список лауреатів див. [[Лауреати Державної премії України в галузі науки і техніки (1994)]]. |
|||
* за цикл наукових праць «[[Теорія сплайнів та її застосування в оптимізації наближень]]»: |
|||
* [[Корнейчук Микола Павлович]] — [[член-кореспондент]] [[НАН України|Національної академії наук України]], завідувач відділу [[Інститут математики НАН України|Інституту математики НАН України]]. |
|||
* [[Нікольський Сергій Михайлович]] — [[академік]] [[Російська академія наук|Російської академії наук]], радник дирекції [[Математичний інститут імені Стєклова|Математичний інститут імені Стєклова РАН]]. |
|||
* [[Моторний Віталій Павлович]] — [[доктор фізико-математичних наук]], завідувач кафедри [[Дніпропетровський державний університет|Дніпропетровського державного університету]]. |
|||
* [[Бабенко Владислав Федорович]] — [[доктор фізико-математичних наук]], завідувач кафедри Дніпропетровського державного університету. |
|||
* [[Великін Валерій Лазарович]] — [[кандидат фізико-математичних наук]], [[доцент]] Дніпропетровського державного університету. |
|||
* [[Лигун Анатолій Олександрович]] — [[доктор фізико-математичних наук]], завідувач кафедри [[Дніпродзержинський державний технічний університет|Дніпродзержинського індустріального інституту]]. |
|||
* '''за розроблення науково-методичних основ та створення прогресивної високопродуктивної бази [[автоматизація промислового експерименту|автоматизації промислового експерименту]]''': |
|||
* [[Туз Юліан Михайлович]] — [[доктор технічних наук]], завідувач кафедри [[Київський політехнічний інститут|Київського політехнічного інституту]]. |
|||
* [[Бєлоусов Борис Миколайович]] — кандидат фізико-математичних наук, [[доцент]] Київського політехнічного інституту. |
|||
* [[Радченко Станіслав Григорович]] — кандидат технічних наук, доцент Київського політехнічного інституту. |
|||
* [[Єгіпко Володимир Михайлович]] — [[доктор технічних наук]], завідувач відділу [[Інститут кібернетики імені В. М. Глушкова НАН України|Інституту кібернетики імені В. М. Глушкова НАН України]]. |
|||
* [[Горін Фелікс Миколайович]] — кандидат технічних наук, ученому секретареві відділення Інституту кібернетики імені В. М. Глушкова НАН України. |
|||
* [[Зінченко Валерій Петрович]] — кандидат технічних наук, начальник бригади Авіаційного науково-технічного комплексу імені О. К. Антонова. |
|||
* [[Руденко Микола Васильович]] — кандидат технічних наук, провідному конструкторові Авіаційного науково-технічного комплексу імені О. К. Антонова. |
|||
* [[Кісельов Альберт Дмитрович]] — головному конструкторові Авіаційного науково-технічного комплексу імені О. К. Антонова. |
|||
* '''за працю «[[Рентгено-, оптико-акустичні явища в реальних кристалах при комбінованому впливі різних фізичних полів]]»''': |
|||
* [[Бродин Михайло Семенович]] — [[академік]] [[НАН України|Національної академії наук України]], директор [[Інститут фізики НАН України|Інституту фізики НАН України]]. |
|||
* [[Блонський Іван Васильович]] — [[доктор фізико-математичних наук]], завідувач лабораторії Інституту фізики НАН України. |
|||
* [[Молодкін Вадим Борисович]] — [[член-кореспондент]] [[НАН України|Національної академії наук України]], завідувач відділу [[Інститут металофізики імені Г. В. Курдюмова НАН України|Інституту метало-фізики НАН України]]. |
|||
* [[Даценко Леонід Іванович]] — [[доктор фізико-математичних наук]], завідувач відділу [[Інститут фізики напівпровідників імені В. Є. Лашкарьова НАН України|Інституту фізики напівпровідників НАН України]]. |
|||
* [[Хрупа Валерій Іванович]] — [[доктор фізико-математичних наук]], [[провідний науковий співробітник]] Інституту фізики напівпровідників НАН України. |
|||
* [[Мачулін Володимир Федорович]] — [[кандидат фізико-математичних наук]], [[старший науковий співробітник]] Інституту фізики напівпровідників НАН України. |
|||
* [[Раранський Микола Дмитрович]] — [[доктор фізико-математичних наук]], завідувач кафедри [[Чернівецький університет|Чернівецького державного університету імені Ю. Федьковича]]. |
|||
* [[Фодчук Ігор Михайлович]] — [[кандидат фізико-математичних наук]], [[доцент]] Чернівецького державного університету імені Ю. Федьковича. |
|||
* '''за розроблення технологій та організацію виробництв сполук [[Манган (елемент)|мангану]] з [[руди України|руд України]] для [[ферити|феритів]], [[хімічні джерела струму|хімічних джерел струму]], [[герметик]]ів, [[оксидно-напівпровідникові конденсатори|оксидно-напівпровідникових конденсаторів]] і композицій, що фосфатуються:''' |
|||
* [[Коровін Юрій Федорович]] — [[доктор технічних наук]], [[генеральний директор]] виробничого об'єднання «[[Придніпровський хімічний завод]]». |
|||
* [[Новоселов Анатолій Андрійович]] — начальник цеху виробничого об'єднання «Придніпровський хімічний завод». |
|||
* [[Степанов Андрій Юрійович]] — заступник начальника цеху виробничого об'єднання «Придніпровський хімічний завод». |
|||
* [[Шабанов Анатолій Іванович]] — заступник начальника цеху виробничого об'єднання «Придніпровський хімічний завод». |
|||
* [[Болков Олександр Федорович]] — керівникові групи виробничого об'єднання «Придніпровський хімічний завод». |
|||
* [[Бутузов Геннадій Миколайович]] — [[кандидат хімічних наук]], директор [[Державний науково-дослідний інститут реактивів та матеріалів для електронної техніки|Державного науково-дослідного інституту реактивів та матеріалів для електронної техніки]]. |
|||
* [[Абрамов Леонід Олександрович]] — [[кандидат технічних наук]], завідувач сектора Державного науково-дослідного інституту реактивів та матеріалів для електронної техніки. |
|||
* [[Целінський Юрій Костянтинович]] — [[кандидат хімічних наук]], провідний науковий співробітник Державного науково-дослідного інституту реактивів та матеріалів для електронної техніки. |
|||
* '''за цикл праць «[[Тектонічні карти як основа геологічного вивчення надр України]]»''': |
|||
* [[Глушко Василь Васильович]] — [[член-кореспондент]] [[НАН України|Національної академії наук України]], [[професор]] [[Львівський університет|Львівського державного університету імені І. Франка]]. |
|||
* [[Круглов Станіслав Сергійович]] — [[доктор геолого-мінералогічних наук]], [[провідний науковий співробітник]] [[Український державний геологорозвідувальний інститут|Українського державного геологорозвідувального інституту]]. |
|||
* [[Вишняков Ігор Борисович]] — [[кандидат геолого-мінералогічних наук]], провідний науковий співробітник Українського державного геологорозвідувального інституту. |
|||
* [[Крилов Миколіа Олексійович]] — [[доктор геолого-мінералогічних наук]], директор [[Інститут геології та розробки горючих копалин Російської академії наук|Інституту геології та розробки горючих копалин Російської академії наук]]. |
|||
* [[Буров Віктор Сергійович]] — [[кандидат геолого-мінералогічних наук]] (посмертно). |
|||
* [[Распопова Міра Георгіївна]] — [[кандидат геолого-мінералогічних наук]] (посмертно). |
|||
* [[Самарський Олександр Дем'янович]] — [[кандидат геолого-мінералогічних наук]] (посмертно). |
|||
* [[Утробін В'ячеслав Миколайович]] — [[геолог]] (посмертно). |
|||
* '''за працю «[[Патогенез, діагностика та хірургічне лікування аневризм черевної аорти]]»''': |
|||
* [[Сухарєв Іван Іванович]] — [[доктор медичних наук]], завідувач відділу [[Інститут клінічної та експериментальної хірургії Академії медичних наук України|Інституту клінічної та експериментальної хірургії Академії медичних наук України]]. |
|||
* [[Григораш Георгій Андрійович]] — [[доктор медичних наук]], завідувач лабораторії Інституту клінічної та експериментальної хірургії Академії медичних наук України. |
|||
* [[Гомоляко Ірина Володимирівна]] — [[доктор медичних наук]], завідувач лабораторії Інституту клінічної та експериментальної хірургії Академії медичних наук України. |
|||
* [[Зубков Віктор Іванович]] — [[кандидат медичних наук]], завідувач відділу Інституту клінічної та експериментальної хірургії Академії медичних наук України. |
|||
* [[Нікульніков Павло Іванович]] — [[кандидат медичних наук]], старший науковий співробітник Інституту клінічної та експериментальної хірургії Академії медичних наук України. |
|||
* [[Черняк Віктор Анатолійович]] — [[кандидат медичних наук]], науковий співробітник Інституту клінічної та експериментальної хірургії Академії медичних наук України. |
|||
* [[Чиркова Ірина Валеріївна]] — [[кандидат медичних наук]], [[лікар]] Інституту клінічної та експериментальної хірургії Академії медичних наук України. |
|||
* [[Нікішин Леонід Федорович]] — [[кандидат медичних наук]], [[доцент]] [[Київський інститут вдосконалення лікарів|Київського інституту вдосконалення лікарів]]. |
|||
* '''за розроблення наукових основ створення нового покоління матеріалів, технології та устаткування для [[електроіскрове зміцнення деталей машин|електроіскрового зміцнення деталей машин]] та [[інструмент]]ів та їх освоєння у [[промисловість|промисловості]]:''' |
|||
* [[Ковальченко Михайло Савич]] — [[доктор технічних наук]], завідувач відділу [[Інститут проблем матеріалознавства імені І. М. Францевича НАН України|Інституту проблем матеріалознавства імені І. М. Францевича НАН України]]. |
|||
* [[Ткаченко Юрій Григорович]] — [[кандидат технічних наук]], завідувач лабораторії Інституту проблем матеріалознавства імені І. М. Францевича НАН України. |
|||
* [[Паустовський Олександр Васильович]] — [[кандидат технічних наук]], завідувач лабораторії Інституту проблем матеріалознавства імені І. М. Францевича НАН України. |
|||
* [[Бовкун Галина Олександрівна]] — [[кандидат технічних наук]], [[старший науковий співробітник]] Інституту проблем матеріалознавства імені І. М. Францевича НАН України. |
|||
* [[Костюк Анатолій Іванович]] — [[кандидат технічних наук]], завідувач лабораторії [[Інститут надтвердих матеріалів імені В. М. Бакуля НАН України|Інституту надтвердих матеріалів імені В. М. Бакуля НАН України]]. |
|||
* [[Голубець Володимир Михайлович]] — [[доктор технічних наук]], завідувач кафедри [[Український державний лісотехнічний університет|Українського державного лісотехнічного університету]]. |
|||
* [[Власов Володимир Миколайович]] — директор [[Луганський проектно-технологічний інститут машинобудування|Луганського проектно-технологічного інституту машинобудування]]. |
|||
* [[Анісімов Геннадій Миколайович]] — провідний інженер Луганського проектно-технологічний інститут машинобудування. |
|||
* '''за цикл праць «Дослідження та розроблення [[субміліметровий молекулярний лазер|субміліметрових молекулярних лазерів]] з оптичним [[накачування]]м»:''' |
|||
* [[Свіч Василь Антонович]] — [[доктор фізико-математичних наук]], [[ректор]] [[Харківський державний університет|Харківського державного університету]]. |
|||
* [[Дюбко Станіслав Пилипович]] — [[доктор фізико-математичних наук]], [[професор]] Харківського державного університету. |
|||
* [[Єфремов Віктор Олексійович]] — [[кандидат фізико-математичних наук]], [[доцент]] Харківського державного університету. |
|||
* [[Герасімов Василь Герасимович]] — [[кандидат фізико-математичних наук]], [[старший науковий співробітник]] Харківського державного університету. |
|||
* [[Покормях Микола Григорович]] — [[кандидат фізико-математичних наук]], [[старший науковий співробітник]] Харківського державного університету. |
|||
* [[Топков Олександр Миколайович]] — [[кандидат фізико-математичних наук]], [[старший науковий співробітник]] Харківського державного університету. |
|||
* [[Єфименко Михайло Никифорович]] — науковий співробітник Харківського державного університету. |
|||
* [[Фесенко Леонід Дмитрович]] — [[кандидат фізико-математичних наук]], завідувач кафедри [[Харківський інженерно-педагогічний інститут|Харківського інженерно-педагогічного інституту]]. |
|||
* '''за розроблення та впровадження нових [[технологічний процес|технологічних процесів]] виробництва прокатних валків і борошномельних вальців високої експлуатаційної [[надійність|надійності]]:''' |
|||
* [[Будаг'янц Микола Абрамович]] — [[доктор технічних наук]], [[генеральний директор]] [[Лутугінське об'єднання з виробництва валків|Лутугінського об'єднання з виробництва валків]]. |
|||
* [[Кондратенко Віктор Іванович]] — [[головний інженер]] Лутугінського об'єднання з виробництва валків. |
|||
* [[Дяченко Юрій Васильович]] — [[директор]] [[завод]]у Лутугінського об'єднання з виробництва валків. |
|||
* [[Сирота Олександр Олексійович]] — [[головний металург]] Лутугінського об'єднання з виробництва валків. |
|||
* [[Скобло Тамара Семенівна]] — [[доктор технічних наук]], [[професор]] [[Харківський національний технічний університет сільського господарства імені Петра Василенка|Харківського національного технічного університету сільського господарства імені Петра Василенка]]. |
|||
* [[Сідашенко Олександр Іванович]] — [[кандидат технічних наук]], [[професор]], завідувач кафедри [[Харківський національний технічний університет сільського господарства імені Петра Василенка|Харківського національного технічного університету сільського господарства імені Петра Василенка]]. |
|||
* [[Голубченко Анатолій Костянтинович]] — [[кандидат технічних наук]], [[Міністр промисловості України]]. |
|||
* [[Кліманчук Владислав Владиславович]] — [[кандидат технічних наук]], начальник лабораторії [[орендне підприємство|орендного підприємства]] «[[Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча]]». |
|||
* '''за розроблення, освоєння серійного виробництва та впровадження щитових агрегатів для комплексної [[механізація виймання вугілля|механізації виймання вугілля]] з крутих та крутопохилих [[Пласт (геологія)|пластів]], у тому числі викидонебезпечних, широкими смугами за падінням''': |
|||
* [[Косарєв Василь Васильович]] — головний інженер [[Донецький державний проектно-конструкторський та експериментальний інститут механізації шахт|Донецького державного проектно-конструкторського та експериментального інституту механізації шахт]]. |
|||
* [[Андрєєв Георгій Володимирович]] — завідувачу відділу Донецького державного проектно-конструкторського та експериментального інституту комплексної механізації шахт. |
|||
* [[Дьяченко Костянтин Іванович]] — [[головний конструктор]] проекту Донецького державного проектно-конструкторського та експериментального інституту комплексної механізації шахт. |
|||
* [[Васильєв Григорій Григорович]] — [[кандидат технічних наук]], колишній провідний конструктор Донецького державного проектно-конструкторського та експериментального інституту комплексної механізації шахт. |
|||
* [[Малюга Михайло Федорович]] — [[кандидат технічних наук]], [[генеральний директор]] [[Артемівське виробничого об'єднання по видобутку вугілля|Артемівського виробничого об'єднання по видобутку вугілля]]. |
|||
* [[Мельничук Юрій Омелянович]] — кандидат технічних наук, директор [[Комплексний науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут з проблем центрального району Донбасу|Комплексного науково-дослідного та проектно-конструкторського інституту з проблем Центрального району Донбасу]]. |
|||
* [[Константинов Євген Семенович]] — директорові [[Дружківський машинобудівний завод|Дружківського машинобудівного заводу]]. |
|||
* [[Скафа Борис Пилипович]] — [[кандидат технічних наук]], колишній завідувач лабораторії [[Донецький науково-дослідний вугільний інститут|Донецького науково-дослідного вугільного інституту]]. |
|||
* '''за цикл наукових праць «[[Теорія розрахунку просторових конструкцій будівель і споруд на статичні та динамічні навантаження]]»''': |
|||
* [[Шимановський Віталій Миколайович]] — [[член-кореспондент]] [[Національна академія наук України|Національної академії наук України]], голові правління відкритого акціонерного товариства «[[УкрНДІпроектстальконструкція]]». |
|||
* [[Лобанов Леонід Михайлович]] — член-кореспондент Національної академії наук України, заступник директора [[Інститут електрозварювання імені Є. О. Патона НАН України|Інституту електрозварювання імені Є. О. Патона НАН України]]. |
|||
* [[Немчинов Юрій Іванович]] — [[доктор технічних наук]], заступник директора [[Науково-дослідний інститут будівельних конструкцій|Науково-дослідного інституту будівельних конструкцій]]. |
|||
* [[Дехтяр Анатолій Соломонович]] — [[доктор технічних наук]], завідувач кафедри [[Український транспортний університет|Українського транспортного університету]]. |
|||
* [[Піскунов Вадим Георгійович]] — [[доктор технічних наук]], завідувач кафедри Українського транспортного університету. |
|||
* [[Рассказов Олександр Олегович]] — [[доктор технічних наук]], завідувач кафедри Українського транспортного університету. |
|||
* [[Чибіряков Валерій Кузьмич]] — [[доктор технічних наук]], [[професор]] [[Київський державний технічний університет будівництва і архітектури|Київського державного технічного університету будівництва і архітектури]]. |
|||
* '''за створення, впровадження у серійне виробництво та експлуатацію [[транспортний літак|транспортних літаків]] [[Ан-72]], [[Ан-74]]''': |
|||
* [[Ківа Дмитро Семенович]] — [[доктор технічних наук]], перший заступник генерального конструктора [[АНТК|Авіаційного науково-технічного комплексу імені О. К. Антонова]]. |
|||
* [[Пустовойтов Валентин Петрович]] — [[доктор технічних наук]], провідний [[конструктор]] Авіаційного науково-технічного комплексу імені О. К. Антонова. |
|||
* [[Шитиков Герман Федорович]] — [[кандидат технічних наук]], начальник бригади Авіаційного науково-технічного комплексу імені О. К. Антонова. |
|||
* [[Гіндін Гіліл Пейсахович]] — [[начальник]] відділу Авіаційного науково-технічного комплексу імені О. К. Антонова. |
|||
* [[Данильченко Віктор Олексійович]] — [[начальник]] відділу Авіаційного науково-технічного комплексу імені О. К. Антонова. |
|||
* [[Нікітін Валентин Михайлович]] — провідний [[конструктор]] Авіаційного науково-технічного комплексу імені О. К. Антонова. |
|||
* [[Повалій Юрій Іванович]] — провідний [[конструктор]] Авіаційного науково-технічного комплексу імені О. К. Антонова. |
|||
* [[Васильченко Лев Петрович]] — [[генеральний директор]] [[Харківське державне авіаційне виробниче підприємство|Харківського державного авіаційного виробничого підприємства]]. |
|||
* '''за цикл наукових праць «[[Промислова кристалізація цукрози]]»:''' |
|||
* [[Гулий Іван Степанович]] — академік [[Українська академія аграрних наук|Української академії аграрних наук]], [[ректор]] [[Український державний університет харчових технологій|Українського державного університету харчових технологій]]. |
|||
* [[Сіренко Сергій Іванович]] — [[кандидат технічних наук]], [[професор]] Українського державного університету харчових технологій. |
|||
* [[Кіт Юрій Дмитрович]] — [[доктор технічних наук]], старший науковий співробітник-консультант [[Український науково-дослідний інститут цукрової промисловості|Українського науково-дослідного інституту цукрової промисловості]]. |
|||
* [[Сущенко Анатолій Костянтинович]] — [[кандидат технічних наук]], завідувач відділу Українського науково-дослідного інституту цукрової промисловості. |
|||
* [[Кравчук Анатолій Федорович]] — завідувач відділу Українського науково-дослідного інституту цукрової промисловості. |
|||
* [[Штангеєв Валерій Остапович]] — [[кандидат технічних наук]], [[генеральний директор]] [[науково-виробниче об'єднання «Цукор»|науково-виробничого об'єднання «Цукор»]]. |
|||
* [[Бажал Іван Гаврилович]] — [[доктор технічних наук]] (посмертно). |
|||
* [[Попов Володимир Дмитрович]] — [[доктор технічних наук]](посмертно). |
|||
* '''за підручник «[[Гістологія людини (підручник)|Гістологія людини]]» (Львів: Світ, 1992):''' |
|||
* [[Луцик Олександр Дмитрович]] — [[доктор медичних наук]], завідувач кафедри [[Львівський державний медичний інститут|Львівського державного медичного інституту]]. |
|||
* [[Іванова Антоніна Йосифівна]] — [[кандидат медичних наук]], [[доцент]] Львівського державного медичного інституту. |
|||
* [[Кабак Костянтин Степанович]] — [[доктор медичних нау]]к, колишній завідувач кафедри [[Національний медичний університет імені Олександра Богомольця|Українського державного медичного університету імені академіка О. О. Богомольця]]; |
|||
* ''' за підручник «[[Підйомно-транспортні машини (підручник)|Підйомно-транспортні машини]]» (К.: Вища школа, 1993):''' |
|||
* [[Іванченко Федір Кіндратович]] — [[член-кореспондент]] [[НАН України|Національної академії наук України]], [[професор]] [[Київський політехнічний інститут|Київського політехнічного інституту]]. |
|||
== Див. також == |
== Див. також == |
||
{{commonscat|1994}} |
{{commonscat|1994}} |
||
* [[1994 у відеоіграх]] |
* [[1994 у відеоіграх]] |
||
* [[1994 у кіно]] |
* [[1994 у кіно]] |
||
Рядок 249: | Рядок 119: | ||
* [[1994 у футболі]] |
* [[1994 у футболі]] |
||
* [[1994 у хокеї з шайбою]] |
* [[1994 у хокеї з шайбою]] |
||
== Примітки == |
|||
{{reflist}} |
|||
[[Категорія:1990-ті]] |
[[Категорія:1990-ті]] |
Поточна версія на 20:26, 16 квітня 2024
Рік: | |
---|---|
Десятиліття: | |
Століття: | |
Тисячоліття: |
Григоріанський | 1994 MCMXCIV |
Ab urbe condita | 2747 |
Ассирійський | 6744 |
Календар бахаї | 150–151 |
Бенгальський | 1401 |
Берберський | 2944 |
Бірманський | 1356 |
Буддистський | 2538 |
Візантійський | 7502–7503 |
Вірменський | 1443 ԹՎ ՌՆԽԳ |
Голоценовий | 11994 |
Ефіопський | 1986–1987 |
Єврейський | 5754–5755 |
Індуські календарі | |
- Вікрам самват | 2050–2051 |
- Шака самват | 1915–1916 |
- Калі Юґа | 5094–5095 |
Іранський | 1372–1373 |
Ісламський | 1414–1415 |
Китайський | 癸酉年 (водяний півень) 4691 або 4484 — до — 甲戌年 (деревяний собака) 4692 або 4485 |
Коптський | 1710–1711 |
Корейський | 4327 |
Тайванський | РК 83 民國83年 |
Тайський сонячний | 2537 |
Календар чучхе | 83 |
Юліанський | Григоріанський мінус 13 д. |
Яванський | 1926–1927 |
Японський | Хейсей 6 (平成6年) |
Час Unix | 757382400 – 788918399 |
- 1 січня — Греція розпочала головування в Раді ЄС[1].
- Лютий 1994 рік– перемога 16-річної української фігуристки Оксани Баюл на зимових Олімпійських іграх.
- березень — Парламентські вибори в Італії 1994. Перемога новостворених партій «Вперед, Італіє», «Ліга Півночі», «Національний альянс».
- 15 березня — прийняття Конституції Республіки Білорусь;
- 5 травня — Вірменія, Азербайджан і невизнана Нагірно-Карабаська Республіка підписали Бішкекський протокол, одним із пунктів якого було перемир'я між сторонами карабаської війни.
- 6 травня — урочисто відкрито Євротунель.
- 1 липня — Німеччина розпочала головування в Раді ЄС[1].
- 10 липня — Леонід Косаківський на перших в історії міста прямих загальних виборах обраний мером Києва.
- 21 липня — вступ на посаду міністра внутрішніх справ України Радченка Володимира Івановича.
- 26 жовтня — Йорданія та Ізраїль підписали мирний договір, завершивши 46-річний конфлікт.
- 5 грудня — підписання Будапештського меморандуму про без'ядерний статус України.
- 12 грудня — початок першої чеченської війни в Росії.
- Вийшла друком 13-та редакція американського підручника з внутрішніх хвороб Основи внутрішньої медицини за Т. Гарісоном.
- Заснування української телекомунікаційної компанії Київстар.
- Утворено Консорціум Всесвітньої Павутини.
Див. також: Категорія:Народились 1994
- 1 лютого — Гаррі Стайлс, британський співак та композитор відомий як учасник гурту One Direction.
- 5 лютого — Антон Тимошенко, український стендап-комік, радіоведучий.
- 6 лютого — Чарлі Гітон, англійський актор і музикант.
- 21 лютого — Skofka, український реп-виконавець.
- 23 лютого — Дакота Феннінг, американська акторка.
- 1 березня — Джастін Бібер, канадський попспівак, автор пісень і актор.
- 13 березня — Іван Петряк, український футболіст, півзахисник донецького «Шахтаря».
- 14 березня — Енсел Елгорт, американський актор, музикант, DJ.
- 12 квітня — Сірша Ронан, ірландська і американська акторка.
- 9 травня — Дмитро Хльобас, український футболіст.
- 14 травня — Маркос Аоас Корреа, бразильський футболіст.
- 16 травня — Олег Псюк, український репер, засновник і фронтмен гурту «Kalush».
- 31 травня — Георгій Бущан, український футболіст, воротар «Динамо» та збірної України.
- 5 червня — Анна Неплях, українська модель.
- 18 червня — Вікторія Апанасенко, українська модель.
- 25 червня — Олександр Андрієвський, український футболіст, півзахисник київського «Динамо».
- 4 липня — Ассоль, українська співачка.
- 5 липня — Діана Гаркуша, українська модель.
- 18 серпня — Меделін Петш, американська акторка
- 31 серпня — Григорій Бакланов, український актор театру та кіно.
- 1 вересня — Дарина Зевіна, українська плавчиня.
- 8 вересня — Бруну Фернандеш, португальський футболіст
- 12 вересня — Еліна Світоліна, українська тенісистка, бронзова призерка Олімпійських ігор 2020.
- 18 вересня — Катерина Тишкевич, українська акторка.
- 27 вересня — Олександр Сваток, український футболіст, центральний захисник «Дніпра-1» та збірної України.
- 22 жовтня — Анна Кошмал, українська акторка.
- 10 листопада — Юлія Журавок, українська біатлоністка.
- 14 листопада — Андріана Хасаншін, українська модель татарського походження.
Дивись також: Категорія:Померли 1994
- 5 січня — Вескляров Петро Юхимович, український актор і телеведучий більш відомий як "Дід Панас"
- 8 січня — Белза Ігор Федорович, історик культури, музикознавець, композитор, педагог (* 1904).
- 7 лютого — Лютославський Вітольд, польський композитор
- 9 лютого — Говард Мартин Темін, американський вірусолог, лауреат Нобелівської премії з фізіології і медицини 1975 року
- 9 березня — Буковскі Чарльз, американський письменник (*1920).
- 28 березня — Йонеско Ежен, французький драматург румунського походження (* 1909).
- 5 квітня — Кобейн Курт Дональд, американський рок-музикант («Nirvana»; (* 1967).
- 6 квітня — Габ'ярімана Жувеналь, президент Руанди
- 22 квітня — Річард Ніксон, 37-й президент США, 36-й віцепрезидент США.
- 1 травня — Сенна да Сілва Айртон, бразильський автогонщик, триразовий чемпіон світу з автоперегонів у класі Формула-1
- 18 травня — Бобир Андрій Матвійович, український музикант
- 16 червня — Сабадиш Петро Євлампійович, український пейзажист, заслужений художник УРСР (* 1909).
- 17 червня — Аржанов Фелікс Григорович, російський організатор нафтогазового виробництва (* 1927).
- 8 липня — Крістіан Жак, французький кінорежисер
- 2 серпня — Люсіль Спенн, американська співачка
- 19 серпня — Лайнус Полінг, американський квантовий хімік і біохімік, двократний лауреат Нобелівської премії
- 14 вересня — Йосиф Кладочний, український греко-католицький священик, близький друг Андрея Шептицького
- 1 листопада — Цітовський Юхим Григорович, учасник Другої світової війни.
- 7 листопада — Єва Будницька, українська поетесса
- 11 листопада — Дікур Іван, канадський політичний діяч
- 15 грудня — Кочур Григорій Порфирович, український перекладач, поет, літературознавець, громадський діяч, шістдесятник
- Гриньох Іван Михайлович
- Давидофф Зіно
- Ольга Довженко
- Марія Зерова
- Івашко Володимир Антонович
- Йосипишин Петро
- Кудрицький Микола Іванович
- Купер Роман Петрович
- Лаврухін Микола Васильович
- Лисенко Юрій Семенович
- Ліндсі Андерсон
- Михайлюк Олексій Григорович
- Николин Богдан Іванович
- Нілссон Харрі
- Паїсій Святогорець
- Євгенія Пламеницька — українська архітекторка-реставраторка
- Сова Андрій Корнійович
- Стебельський Богдан
- Страттон Джуліус
- Томенко Григорій Олексійович
- Федорченко Адольф Михайлович
- Щербатенко Юрій Володимирович
- Юрковський Віталій Станіславович
- Янчук Едуард Олександрович
- з фізики: Бертрам Брокхауз — «За створення нейтронної спектроскопії»; Шалл Кліффорд — «За створення методу нейтронної дифракції».
- з хімії: Джордж Ола — «За внесок в хімію карбокатіонів»
- з медицини та фізіології: Альфред Гілман та Мартін Родбелл — «За відкриття G-білків та ролі цих білків у передачі сигналу в клітині»
- з економіки: Джон Харсані, Джон Форбс Неш та Райнхард Зелтен — «За аналіз рівноваги в теорії некооперативних ігор»
- з літератури: Ое Кендзабуро
- Нобелівська премія миру: Ясір Арафат, Шимон Перес та Іцхак Рабін — «За зусилля з досягнення миру на Близькому Сході»
Список лауреатів див. Лауреати Державної премії України в галузі науки і техніки (1994).
Вікісховище має мультимедійні дані за темою: 1994 |
- ↑ а б Presidencies of EU Council of Ministers since 1958. The Penguin Companion to European Union (брит.). Процитовано 18 березня 2024.